Apel burmistrzów Łeby i Ustki do Premiera o uwolnienie środków na rozbudowę portów

Budowa nowoczesnych portów w Łebie i Ustce wydaje się być nieunikniona, a przynajmniej tak twierdzą burmistrzowie tych miast. Wysłali oni list do premiera Donalda Tuska z prośbą o uruchomienie funduszy przeznaczonych na ten cel w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Miasta Łeba i Ustka pragną przyspieszyć proces modernizacji swoich portów i zwracają się z tym apelem do premiera Tuska. Środki finansowe na te inwestycje zostały już zarezerwowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Głównym celem rozbudowy portów jest ich dostosowanie do potrzeb morskich farm wiatrowych, które mają powstać w pobliżu Ławicy Słupskiej.

Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby, wyraża swoje rozczarowanie brakiem postępów w pracach nad rozbudową portów, pomimo że termin zakończenia inwestycji finansowanych z KPO zaplanowano na połowę 2026 roku. Burmistrz podkreśla, że morskie farmy wiatrowe na Bałtyku są kluczowymi elementami procesu transformacji energetycznej w Polsce.

W ramach Krajowego Planu Odbudowy zarezerwowano prawie 2 miliardy złotych na modernizację trzech portów, które mają służyć potrzebom morskich farm wiatrowych. W liście do premiera burmistrzowie z Łeby i Ustki wyrażają także chęć spotkania w celu omówienia planów rozbudowy portów.