Jakie popularne dania można spotkać w polskich kąpieliskach? Ryby. Smażone. W wersji z frytkami/gotowanymi ziemniakami i z surówką.
Co zjeść nad polskim morzem?
Podczas pobytu nad morzem, przynajmniej raz trzeba spróbować takich potraw, jakie serwują małe oraz duże restauracje. Przy tej okazji warto sprawdzić, jakie gatunki odławiane są nad Bałtykiem przez rybaków, a potem kierowane prosto do lokalnych restauracji.
Ryby w polskim morzu
Każdy rybak wie, gdzie wypłynąć, aby móc liczyć na udany połów. Jakie gatunki ryb są przez nich odławiane? Oto lista najpopularniejszych gatunków:
- węgorz – czy ktokolwiek zdawał sobie sprawę z tego, że ta ryba jest w stanie przeżyć nawet 60 lat (o ile wcześniej nie zostanie złowiona) w wodzie? Rozród węgorzy odbywa się w Morzu Sargassowym. To właśnie stamtąd ryby wyruszają w świat, ukończywszy trzeci rok życia.
- turbot – ryba, która lubi pływać na boku, w bliskiej odległości od dna. Na jej ciele można spotkać twarde guzki kostne, które występują po stronie ocznej.
- szprot – na ogół jej długość nie przekracza 14 cm. Szproty żyjące w Morzu Północnym mają po 17 cm. Oczy ryby mają wąskie powieki tłuszczowe. Na jej głowie nie występują żadne łuski.
- szczupak – drapieżnik, którego długość wynosi mieć ok. 150 cm długości. Waga ciała to ok. 10 kg. Łuski ryby są dość mocno osadzone w skórze. Ryba z gatunku słodkowodnych.
- sola – ryba, którą można rzadko spotkać w Bałtyku, dlatego też jej wysoka cena nie powinna nikogo dziwić. Długa maksymalnie na 70 cm. Waży maksymalnie do 3 kg. Jest w stanie dożyć nawet do 23 lat. Wyróżnia się swoim białym, chudym, jędrnym i niezwykle smakowitym mięsem.
Sola bardzo smaczna, i ma dużo czystego mięso, z małą ilością ości.