Morze i jeziora – największa duma Łebyy

Mało która miejscowość nad Bałtykiem jest położona wśród tak wielu atrakcyjnych miejsc, jak Łeba. Spędzając tu urlop, jesteś uniezależniony od pogody! Nawet jeśli deszcz uniemożliwi plażowanie, w pobliżu znajduje się wiele ciekawych lokalizacji, które nie pozwolą, aby chociaż jeden dzień nad morzem okazał się stracony.

Łeba to doskonała baza wypadowa nad morze lub nad jeziora

Położenie Łeby na skraju Słowińskiego Parku Narodowego, w pobliżu trzech pięknych jezior, stwarza wspaniałe możliwości zwiedzania okolicy.

To właśnie tu znajdują się największe na polskim wybrzeżu wydmy ruchome. Ich nazwa bierze się stąd, że pod wpływem silnego wiatru, który przenosi piasek, wydmy przesuwają się nieustannie w kierunku wschodnim. Chodzenie po wydmach jest unikalnym doświadczeniem. Rozglądając się po obecnym dookoła bezkresnym piasku, ma się wrażenia przebywania na pustyni. Najwyższa z nich, Łącka Góra ma ponad 40 metrów i z pewnością warto ją zdobyć.

Atrakcje na deszczowy dzień

Przy mniej sprzyjającej pogodzie warto zrobić wycieczkę z Łeby do pobliskiego Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Urokliwy skansen to miejsce, w którym można przespacerować się wśród tradycyjnych słowińskich chat z XVIII wieku, a także zwiedzić ich wnętrza.

W tradycyjnej karczmie serwowane są smaczne potrawy, nawiązujące do tradycyjnej kuchni regionu. Ponadto Łeba leży w pobliżu dwóch latarni morskich, które udostępnione są do zwiedzania. Pierwsza w nich, w miejscowości Stilo, położona jest na malowniczym, zalesionym wzniesieniu w pobliżu jeziora Sarbsko. Druga latarnia znajduje się w Człopinie i wytrwałym wspinaczom obiecuje widoki na dwa pobliskie jeziora oraz Bałtyk.