Ruchome wydmy w pobliżu Łeby – ostatni bastion dzikiej natury

Kiedyś Łeba była małą rybacką wioską. jeszcze w latach 60-tych XX wieku nawet latem panował tu spokój, turystów nie było wielu, a ośrodki wczasowe nieliczne. Dziś Łeba to kurort, A w sezonie na plaży i ulicach miasta prawdziwy tłok.

Plaża w Łebie – naturalna i cudowna

Łeba jest miejscowością pięknie położoną. To miasto na Wybrzeżu Słowińskim nad rzeką Łebą, w pobliżu jeziora Łebsko.  Dla turystów, którzy przyjechali, by wypocząć nad Bałtykiem, największą atrakcją jest plaża. Szeroka, z krystalicznie czystym, drobnym piaskiem. Są tu trzy strzeżone kąpieliska.

Ruchome wydmy które warto zobaczyć

Nie można być w Łebie i nie zobaczyć ruchomych wydm, to jedyne takie miejsce w Polsce. Ruchome wydmy to obszar między Morzem Bałtyckim a jeziorem Łebsko na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Największa z wydm, Łącka, liczy około 500 ha i ma, w najwyższym punkcie, 42 m wysokości.

Gdy się na nią wejdzie, można zobaczyć rozległy krajobraz przypominający pustynię z jeziorem Łebsko i Bałtykiem w tle. Z Łeby na wydmy można dojechać samochodem, kursują też meleksy. Dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie, świetnym wyjściem będzie wycieczka rowerowa. W Łebie bez problemu można wypożyczyć rower, którym podjedziemy pod same wydmy. Zostawić rower można na specjalnie do tego przygotowanym postoju. Dla turystów, którzy lubią dużo chodzić, istnieje jeszcze jedna opcja. W miejscowości Rąbka, niedaleko Łeby, można wejść do Słowińskiego Parku Narodowego (trzeba kupić bilet) i czarnym lub czerwonym szlakiem wędrować do Wydmy Łąckiej.

Trasa liczy około 6 km. Droga jest przyjemna, wiedzie częściowo przez świerkowy las, a dalej wzdłuż wybrzeża. Zajmuje 1,5-2 godzin.

One thought on “Ruchome wydmy w pobliżu Łeby – ostatni bastion dzikiej natury

Dodaj komentarz