Postępy osiągnięte w zakresie konserwacji historycznego cmentarza obok grobowca w Garczegorzu zasługują na uwagę. Koszt całego tego projektu wyniósł niemal 68 tysięcy złotych.
Prace te, prowadzone w ramach realizacji projektu „Konserwacja kamiennych i metalowych detali przeznaczonych do ekspozycji na zewnątrz – lapidarium”, stanowią istotny wkład w utrzymanie i ochronę dziedzictwa kulturowego tej lokalnej społeczności.
Co dokładnie udało się osiągnąć?
Prace konserwatorskie wykonane przez Artefact Sylwię Burchard obejmowały różne kamienne i metalowe elementy przeznaczone do wystawienia na widok publiczny. Wśród odrestaurowanych obiektów znalazły się żeliwne krzyże oraz fragmenty ogrodzeń cmentarnych, które zostały oczyszczone, zabezpieczone przed korozją i poddane rekonstrukcji w miejscach uszkodzeń. Dodatkowo, fragmenty nagrobków z lastriko i kamienia sztucznego zostały umocnione, zespolone i przygotowane do dalszego pokazu. Istotną część projektu stanowiło również precyzyjne oczyszczanie i zabezpieczanie granitowych baz pod krzyżami, co zwiększyło ich trwałość. Nie zabrakło również prac konserwatorskich i rekonstrukcyjnych na kaszubskim grobie.
Kierunek działań był zgodny z programem stworzonym przez dr Marka Kołyszko z Instytutu Archeologii UMK w Toruniu. Pracami konserwatorskimi zajął się Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków, a w procesie odbioru uczestniczył również Szymon Medalion, wójt gminy Nowa Wieś Lęborska.