Rozpoczynając dnia 10 września 2024 roku, odbędzie się dwudniowe zgromadzenie Rady Prowincjalnej Misjonarzy Oblatów w miejscowości Łeba. Spotkanie będzie poświęcone omówieniu aktualnych kwestii związanych z działalnością zakonu na terenie Polski. Podczas spotkania, prowincjał wraz z radą zostanie zapoznany z postępami w pracach renowacyjnych i konserwatorskich kościoła parafialnego Misjonarzy Oblatów pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Jak podkreślają Konstytucje i Reguły Oblackie, rada skierowana jest do przełożonych i stanowi wyraz zaangażowania każdego członka wspólnoty w jej dobro oraz dbałość o nią. Omawiane są sprawy dotyczące misji oblatów, życia zakonnego oraz kwestii świeckich, zawsze z uważnym odniesieniem do pragnień i potrzeb całej społeczności oraz jej indywidualnych członków (Konstytucja 86).
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej pierwszy raz pojawili się w Łebie tuż po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku. Rejony te, dotknięte reformacją XVI wieku, były terenem spadającej aktywności Kościoła katolickiego. W tym małym miasteczku nad Bałtykiem, proces konwersji ludności na protestantyzm był długotrwały, a wspólnota ewangelicka (luterańska) z własnym duszpasterzem wykształciła się około roku 1550. Katolicy i luteranie żyli razem w harmonii. Jednak z biegiem lat parafia katolicka przestała istnieć.
Po zakończeniu II wojny światowej, Łeba znalazła się w granicach Polski. Wraz z napływem osadników, do miasta przyjechali pierwsi oblaci, którzy podjęli się zadania ewangelizacji na terenach odzyskanej Łeby. Początkowo dla celebrowania nabożeństw służyła sala gimnastyczna (obecne kino „Rybak”). Miasto udostępniło obiekt, a wierni zadeklarowali pomoc w jego adaptacji. Nie było jednak odpowiedniego obrazu sakralnego do umieszczenia na ołtarzu. Niemiecki malarz ekspresjonista Max Pechstein, mieszkający w mieście, namalował duży obraz Matki Bożej, który później przeniesiono do kościoła.
W 1946 roku, ewangelicy przekazali katolikom kościół pw. św. Mikołaja (budowany od 1683 r.), który poświęcono Wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny. Oblaci służyli również w sąsiedniej Białogardzie. Oblaci zamieszkujący obecnie w Łebie angażują się w duszpasterstwo parafialne oraz rekolekcyjne, a podczas okresu letniego szczególnie w duszpasterstwo turystów, organizując między innymi wczasorekolekcje i wydarzenia kulturalne. Obecnym przełożonym domu jest o. Adam Jaworski OMI.