Mieszkańcy powiatu lęborskiego a dostęp do szybkiego Internetu – zbadane obszary braku łączności

Zastanawialiśmy się, jak mieszkańcy powiatu lęborskiego radzą sobie z dostępem do internetu i które obszary stanowią tak zwane „białe plamy”. Odpowiedzi na te pytania znaleźliśmy w najnowszym raporcie pt. „Polska w zasięgu stacjonarnego dostępu do internetu”.

Wydany dokument, podzielony według województw, zawiera wszystkie niezbędne dane dotyczące jednostek samorządu terytorialnego. Raport ten dostarcza kompleksowe informacje na temat możliwości korzystania z usług stacjonarnego Internetu szerokopasmowego w budynkach lub nieruchomościach, których adresy zostały urzędowo potwierdzone.

Publikacja ta jest doskonałym źródłem wiedzy dla przedstawicieli samorządów. Można z niej dowiedzieć się o skali problemu „białych plam” na terenie ich jednostek, ale także dowiemy się o planowanych inwestycjach oraz przede wszystkim o zapotrzebowaniu na usługi szerokopasmowe.

Po analizie dostępu do Internetu w powiecie lęborskim po trzech kwartałach 2024 roku, przystąpiliśmy do zidentyfikowania lokalizacji „białych plam”:

Na terenie powiatu wyróżniliśmy 14 369 punktów adresowych. Ostatecznie, na koniec września 2024 roku, w zasięgu stacjonarnego dostępu do usług szerokopasmowych znalazło się 12 050 punktów adresowych, pozostawiając 2 319 bez zasięgu. Analizowany obszar obejmował 4 481 „białych plam” NGA, czyli miejsc, których budynki nie posiadały odpowiedniej infrastruktury telekomunikacyjnej, umożliwiającej dostarczenie usług internetowych o przepustowości co najmniej 30 Mb/s.